7 Adımda Scrabble Nasıl Oynanır?


Scrabble; 2, 3 ya da 4 kişiyle oynanabilen eğlenceli bir kelime oyunudur. 121 ülkede 29 farklı dilde oynanan bu oyunun Türkçe versiyonu da bulunmakla birlikte, ülkemizde de oldukça sevilmektedir. Peki kısaca Scrabble nasıl oynanır? Scrabble kuralları nelerdir? Scrabble nedir?

İlk olarak 20. yüzyılın ortalarında, ABD'li mimar Alfred Mosher Butts tarafından geliştirilen bu oyun, girişimci James Brunot'un oyunun telif haklarını alması ve sonrasında da Macy's mağazalarının sahibi Jack Straus'un verdiği destekle birlikte tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır.

1984 - 1990 yıllarında ABD'de televizyon programı formatıyla yayınlanması, bilinirliğini katbekat artırmıştır. Günümüzde de son derece popüler olan Scrabble oyununun, 150 milyon adetlik bir satış rakamına ulaştığı tahmin edilmektedir.

Eğer Scrabble benzeri Türkçe, uluslararası ödüllü aile oyunlarını görmek isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

 

Peki, Scrabble nasıl oynanır?

1- Oyuna başlamadan önce tüm parçaların eksiksiz olduğundan emin olun

Oyun kutusunu açtığınızda; 15x15 şeklinde oluşturulmuş bir oyun tahtası ve 100 adet harf taşı(2 tanesi joker harf) ayrıca oyuncuların ellerindeki harfleri dizmesi için toplam 4 adet oyun takozu ve harf taşlarını koymak için de bir adet torba göreceksiniz.

2- Hazırlanma

Oyun tahtası düz bir alana yerleştirilir. 100 adet harf taşı torbaya konulur ve her oyuncu, bir adet takozu önüne yerleştirir.

Oyuna kimin başlayacağını belirlemek için her oyuncu, torbadan bir harf çeker. Kimin çektiği harf A harfine daha yakınsa, oyuna o başlar. Joker çeken oyuncu, torbadan tekrar bir harf çeker. Birden fazla oyuncu aynı harfi çekerse, farklı harf gelene kadar tekrar çekmeye devam ederler.

Oyuna kimin başlayacağı ve tur sırası belirlendikten sonra, çekilen tüm harfler torbaya geri konulur ve torba karıştırılır.
İlk sıradaki oyuncu, rastgele 7 harf taşını torbadan çeker ve kimseye göstermeden takozuna yerleştirir. Sırayla tüm oyuncular, torbadan 7 adet harf taşını çekerek, takozlarına yerleştirir.

3- Artık oyun başlasın!

scrabble nasil oynanir


İlk hamleyi yapma hakkını elde eden oyuncu, takozundaki harfleri kullanarak oluşturduğu kelimeyi, o kelimenin herhangi bir harfi oyun tahtasının tam ortasındaki yıldızlı kutucuğa gelecek şekilde tahtaya yerleştirir. Başlangıç hamlesinin puanı, kelimenin toplam puanının 2 katıdır.
Hamlesini yapan oyuncu, takozundaki harf sayısını 7'ye tamamlamak üzere, torbadan rastgele harf taşı çeker ve sıra, diğer oyuncuya geçer.
Oyuncuların her bir turda tahtaya yazdığı kelimeden elde ettiği puan, daha önceden hazırlanmış bir skor tabelasına özenle yazılır. Skor tabelasını tutma görevi oyuncuya ya da oyunu takip eden bir seyirciye aittir.

4- Hangi harf kaç puan kazandırır?

Alfabemizdeki 29 harf, kelimelerdeki kullanım sıklığına göre 1'den 10'a kadar çeşitli puanlara sahiptir.
Kullanım sıklığı az olan harflerin puanı yüksek, çokça kullanılan harflerin puanları ise düşüktür. Her harfin puanı, harf taşının sağ alt köşesinde belirtilmektedir.
Oyunda ayrıca 2 adet joker harf bulunmaktadır. Bu harfleri, istediğimiz herhangi bir harfin yerine kullanabiliriz. Fakat şunu unutmamalıyız ki, joker harfi hangi harfin yerine kullanırsak kullanalım, puan değeri sıfırdır.

5- Oyun tahtasındaki ekstra puan kazandıran kutucuklar ve bonus puan

Yaptığımız hamlelerin puanını hesaplarken dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli husus da, oyun tahtasındaki ekstra puan kazandıran kutucuklardır.
Oyun tahtasına baktığınızda, bazı kutucukların renkli olduğunu ve üzerlerinde de; K2, K3, H2, H3 şeklinde ifadeler bulunduğunu göreceksiniz.

Tahtaya yerleştirdiğiniz kelimenin herhangi bir harfi;
K2 kutucuğunun üzerine gelirse, kelimenin toplam puanını 2 ile çarparsınız,
K3 kutucuğunun üzerine gelirse, kelimenin toplam puanını 3 ile çarparsınız,
H2 kutucuğunun üzerine gelirse, o kutucuğun üzerine gelen harf  2 ile çarpılır,
H3 kutucuğunun üzerine gelirse, o kutucuğun üzerine gelen harf  3 ile çarpılır.

Oyunda bir de ''bonus puan'' kavramı vardır. Şayet, takozunuzdaki 7 harf taşını birden kullanarak bir kelime yazmayı başarırsanız, hamle ile elde ettiğiniz puanın yanında +50 puan da bonus kazanırsınız.

6- Kazananı belirleme

Oyun, iki şekilde sonlanır:
- Oyunculardan birinin takozunda hiç harf kalmaması durumunda.
- Karşılıklı olarak oyuncuların 2'şer kez pas geçmeleri durumunda.

Takozundaki tüm harfleri kullanan ve oyunu bitiren oyuncu, diğer oyuncuların takozlarında kalan harflerin puanlarını da kendi hanesine yazdırır.
Böylece, puan yazma işlemi bitmiş olur. Tüm oyuncuların elde ettikleri puanlar tek tek toplanır ve en yüksek puanı elde eden oyuncu da oyunun kazananı olur.

 

Artık Scrabble nasıl oynanır biliyorsunuz. Scrabble fiyatlarını görmek isterseniz de linke tıklayın7- Oyunla ilgili püf noktaları

Scrabble oyunu her ne kadar kelime odaklı bir oyun olarak görünse de, birçok farklı disiplini de bünyesinde barındırır. Oyunu oynadıkça zaten siz de bunun farkına varacaksınız.

- İlk olarak, tahtaya yerleştirilen kelimenin ''gerçekten'' bir kelime olup olmadığına kanaat getirebilmek için, Türk Dil Kurumu'nun çıkarttığı bir sözlüğü yanınızda bulundurmanızda fayda var.

- Takozunuzdaki harflerden kelime üretmekte zorlanıyorsanız, harflerin yerlerini değiştirmeyi deneyin. Bu, bakış açınızı değiştirmenizi ve yeni kelimeler üretmenizi kolaylaştıracaktır.

- Oyunda en çok can sıkan olay, takozdaki harflerin tamamının sesli ya da sessiz harflerden oluşmasıdır. Böyle durumlarda harf değiştirmekten çekinmeyin. Hamle sırası size geldiğinde, kurtulmak istediğiniz harfleri belirleyin ve onlardan kurtulun. Yerine çekeceğiniz harflerle belki de 7 harfli bir kelime yazar ve oyunun kaderini değiştirebilirsiniz.

- Oyun sonunda, elinizde yüksek puanlı harf bulundurmamaya çalışın. Unutmayın ki, bir oyuncu oyunu bitirdiğinde, diğer oyuncuların elinde kalan harfler puan olarak onun hanesine yansır.

Oyunda hangi harfin kaç adet olduğunu ve puanını şu tablodan görebilirsiniz;

HARF

 A

B

C

Ç

D

E

F

G

Ğ

H

I

İ

 J

K

L

M

N

O

Ö

P

R

S

Ş

T

U

Ü

V

Y

Z

SAYISI

12

2

2

2

2

8

1

1

1

1

4

7

 1

7

7

4

5

3

1

1

6

3

2

5

3

2

1

2

2

PUANI

 1

3

4

4

3

1

7

5

8

5

2

1

10

1

1

2

1

2

7

5

1

2

4

1

2

3

7

3

4


Birçok şeyi anlattık fakat Scrabble ile ilgili daha detaylı bilgi için, kutu içeriğinde bulunan kural kitapçığına da bir göz atmanızda fayda var. İyi eğlenceler!

 

Kutu Oyunları

KUTU OYUNLARI

Masa oyunları arkadaşlarınızla birlikte keyifli vakit geçirmenin en ucuz yollarından biri! Aile oyunlarımızla kaliteli zaman geçirirken, strateji oyunlarımızla unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz.

ÇOK CAZİP GÖRÜNÜYOR!
Kargo

KARGO

Bütün siparişlerinizi en geç 2 iş günü içerisinde anlaşmalı kargomuzla en uygun fiyata sevkediyoruz. İki adet oyun aldığınızda veya 150 TL ve üzerindeki siparişlerinizde ise kargo bedava!

DAHA FAZLA BİLGİ
Güvenli İşlemler

GÜVENLİ İŞLEMLER

Sitemiz üzerinden yapacağınız bütün alışverişlerde içiniz rahat olsun. Kredi kartı bilgileriniz şifrelenmiş SSL standartlarıyla koruma altında.

İKNA OLMADIM
NeotroyGames
NeotroyGames
KATEGORİLER
SOSYAL MEDYA
TAKİPTE KALIN

NeoTroy Games © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır