Monopoly Oyunu


Monopoly Oyunu

Monopoly OyunuBugün sizler için Monopoly adlı oyunu ele alacağız. Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere Monopoly oyununu değerlendirip,  vaktimizi arkadaşlarımızla ve ailemiz ile geçirmek isteyenler için bu oyuna dair kısa bir söyleşi yapalım dedik. Bu yazımızın hepinizin işine yaramasını ve aradığınızı burada bulmanızı dileyerek konumuza giriş yapalım.

Evet, arkadaşlar Monopoly oyunu birçoğumuzun bildiği üzere kendi dünyasına çeken, yeteneğiniz ve zekânızı kullanarak birlikte rekabete girebileceğiniz eğlenceli ve heyecanlı bir oyun türüdür.

Monopoly Oyunu Hakkında Bilinmeyenler

Monopoly OyunuMonopoly oyunu hakkında yıllarca 1929’da Charles Darrow tarafından bulunduğu ve 1935 yılında da Hasbro tarafından oyunun patenti alınmıştır. Monopoly oyunu yaklaşık 750 milyon kişi tarafından oynanan ve bu rakam Monopoly oyununu dünya tarihinde en çok tercih edilen çoklu masa oyunu yapmaktadır. Aslında Monopoly oyunu Charles Darrow tarafından bulunmamıştır. Monopoly oyununun asıl mucidi bir kadındı. Evet, doğru duydunuz Monopoly oyunun mucidi bir kadın ve hikâyenin de aslı bambaşka.

Gelelim asıl hikâyemize bundan yaklaşık 30 sene önce yani 1903 yılında Lizzie Magie adında bir kadın Ev Sahibi Oyunu (The Landlord’s Game) adlı bu oyunun patentini almak için başvuruda bulunuyor. Tabi o dönemde ABD’de paten başvurusunda bulunan kadınların oranı %1’den az. Lizzie Magie’nin planladığı ev sahibi oyunda 2 sürümlü bir kurallar sistemi bulunmaktadır. Birinci sürüm anti-monopolist ve ikinci sürümde monopolisttir. Birinci sürümde oyunu kazanmak için tüm oyuncuların zenginliğini artıma ile ilgili. Birinci sürüm Lizzie Magie tarafından Refah Oyunu olarak adlandırılmakta. İkinci sürümde ise oyunu kazanmak için yapılması gereken bir oyuncunun monopoli kurması ve rakiplerini yenmesi gerekmekte.

Monopoly Oyununda Lizzie Magie Neyi Amaçlamıştır?

Lizzie Magie Monopoly oyununda; sistemin yoksulları daha da yoksul zenginleri ise daha da zengin bir hale getirdiğini, gelir dağılımı ile vergilendirmelerde ki eşitsizliklere dikkat çekmek amacı istemiştir. Lizzie Magie bu oyunla dikkat çekmesini istediği fikrine gelirsek 2 sürümü de arka arkaya oynayan birinin birinci sürümün ahlaki açıdan daha iyi ve herkesin menfaatine olduğunu görüp bilinçlenmiş olacak olmasıdır.Monopoly Oyunu

Lizzie Magie’nin siyasi görüşlerinin heyecanlı ve eğlenceli bir özeti olan Monopoly oyunu çoğunlukla ülkenin Kuzeydoğu kampüslerinde, bazı entelektüel çevrelerde ve Quaker cemaatinde elden ele yayılıyor, genellikle ev yapımı kopyalarla. Lakin Lizzie Magie’nin hesaplayamadığı bir şekilde insanlar Monopoly oyununun refah sürümünü pek tercih etmiyor, ikinci sürümü daha çok tutuluyor. “Büyük Buhran’da oyun icat ettim” hikâyesini uyduran Charles Darrow’un denk geldiği de bu kopyalardan birisidir. Charles Darrow’un oyunu sattığı Parker Brothers patentten haberdar olunca Lizzie Magie’nin evine gidiyorlar. Parker Brothers, Lizzie Magie’nin Monopoly oyunu üzerinde hiçbir bir hak talep edememesi için 500 dolar teklif ediyor. Fakat satış gelirlerinden sıfır pay. Tabii Lizzie Magie de şirketin diğer oyunlarını da yayınlayacağını düşünerek ve Monopoly oyunu ile düşündüğü fikrinin de geniş kitlelere yayılması düşüncesi ile heyecanlanarak teklifi kabul ediyor. Lizzie Magie’nin fikrini çalan Charles Darrow’un yalan hikâyesinden de vazgeçilmiyor tabii, şirket yıllarca Monopoly oyunun içinden çıkan yazı da bu yalan hikâyeyi kullanmaktan geri kalmıyor.

Uzun süre popülerliğini kaybetmeyen Monopoly oyunu sonuç olarak Lizzie Magie’nin hesapladığından çok daha farklı şeylerin sembolü oluyor. Fırsatçılık, düşene bir tekme de sen atçılık, şans ve sinsi hesapların ödüllendirildiği, iflasa sürüklenenlerin sömürücünün neşesine neşe kattığı, fakat diğer oyuncular kaybederken kazanabilenleri yücelten bir sistem.


Tabu

4 - 10 Kişilik 20 Dk. 10+ Yaş

199,90 TL 169,90 TL
Sushi GO!

2 - 5 Kişilik 15 Dk. 8+ Yaş Türkçe

64,90 TL
Terraforming Mars

1-5 Kişilik 120 Dk. 12+ Yaş Türkçe

349,90 TL
Lanetli Ada

2 - 4 Kişilik 30 Dk. 10+ Yaş Türkçe

84,90 TL
Catan

3 - 4 Kişilik 60 Dk. 10+ Yaş Türkçe

249,90 TL
Otokrat

2 - 4 Kişilik 30 Dk. 10+ Yaş Türkçe

64,90 TL
Splendor

2-4 Kişilik 30 Dk. 10+ Yaş Türkçe

229,90 TL
Smash Up

2 - 4 Kişilik 45 Dk. 12+ Yaş Türkçe

99,90 TL
Kutu Oyunları

KUTU OYUNLARI

Masa oyunları arkadaşlarınızla birlikte keyifli vakit geçirmenin en ucuz yollarından biri! Aile oyunlarımızla kaliteli zaman geçirirken, strateji oyunlarımızla unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz.

ÇOK CAZİP GÖRÜNÜYOR!
Kargo

KARGO

Bütün siparişlerinizi en geç 2 iş günü içerisinde anlaşmalı kargomuzla en uygun fiyata sevkediyoruz. İki adet oyun aldığınızda veya 150 TL ve üzerindeki siparişlerinizde ise kargo bedava!

DAHA FAZLA BİLGİ
Güvenli İşlemler

GÜVENLİ İŞLEMLER

Sitemiz üzerinden yapacağınız bütün alışverişlerde içiniz rahat olsun. Kredi kartı bilgileriniz şifrelenmiş SSL standartlarıyla koruma altında.

İKNA OLMADIM
NeotroyGames
NeotroyGames
KATEGORİLER
SOSYAL MEDYA
TAKİPTE KALIN

NeoTroy Games © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır