Town of Salem Nedir? Nasıl Oynanır?


Town Of Salem BlankMediaGames tarafından tarayıcı tabanlı online olarak piyasaya çıkmış ve Vampir-Köylü  ya da Kurt Kim gibi isimlerle anılan topluluk oyunlarıyla aynı mantığı taşıyarak biz oyun severlerin karşısına çıktı. Peki Town of Salem nedir? Nasıl oynanır?

Eğer siz zaten tecrübeli bir oyuncu iseniz oyundaki roller ve taktikler hakkında bilgi almak istiyorsanız Town of Salem Roller ve Taktikleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Town of Salem, 1692 yılında Salem Cadı Mahkemeleri’nden esinlenerek karşımıza çıkıyor. Peki Salem kelimesi nereden geliyor?  Büyücülük denemeleri yapan insanların asıldığı bir kasabalıların bu Salem Kasabası. Büyücülük denemesi yapanların “cadı” olarak nitelendirilip asıldığı bu kasabada ilk cadı avlayan kişi Ann Putmann’dır ve Town of Salem oyununda da eğer ilk oyuna girişinizde bir isim seçmezseniz isminiz Ann Putmann oluyor. Ayrıca oyundaki diğer karakter isimleri de Salem Kasabasında yaşamış kişilerin isimlerinden gelmekte. 

Aslında Town of Salem, dünyada Werewolf ülkemizde vampir köylü olarak bilinen oyunun dijital versiyonu diyebiliriz. Eğer Town of Salem’i masa başında arkadaşlarınızla oynamak isterseniz, birçok farklı role ve aksiyon kartına sahip Gulyabani oyununa göz atabilirsiniz.

Town of Salem, 7 ile 15 kişi arasında oynanıyor ve oyundaki amacınız hayatta kalmayı başarabilmek. Oynanış ve anlama bakımından çok basit bir oyun olsa da iş hayatta kalmaya geldiği zaman zor bir hal alıyor. Çünkü bu oyunda başarılı olmak istiyorsanız yalan söyleme ve ikna yeteneğinizi çok iyi kullanmanız gerekiyor. Oyunda 3 ana sınıf ve bu sınıfların da kendi özellikleri bulunan rolleri var. Bunlar Town, Mafia ve Neutrals. Oyunda Klasik, Seçmeli, Hep Herhangi, Acele ve Cadı Avı olmak üzere 5 farklı oyun modu mevcut. Oyuncular oyun başlamadan önce isimlerini seçer ve lobiye yerleştirilir. Eğer Seçmeli oyun modunu seçtiyseniz oyun başlamadan önce kendi rolünüzü seçebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir şey var. Kimse sizin rolünüzü bilmiyor ve eğer tüm şüpheleri üstünüze çekerseniz ya da sıradaki kurban olarak seçildiyseniz ya kendinizi kurtaracak bir savunmanız olmalı ya da bir sonraki gece ölecek olan kurban siz olursunuz. Oyundaki amacınız eğer kasabalıysanız mafyaları öldürmek, mafyaysanız da kasabalıları öldürmek. Bunları nasıl yapacağımızdan bahsedelim.
 


Oyunda her gece bir ya da bir kaç kişi ölür ve kasabalının amacı da bunları yapanları bulup öldürmektir. Her sabah kasabalı meydanda toplanır ve suçlunun kim olduğunu bulmaya çalışır. Bu suçluyu bulma işlemi ise oyundaki oylama sistemi ile yapılır. Seçilen kişiden kendisini savunması istenir. Bu kısım oyunun en zor kısmıdır ve Town of Salem’i güzel kılan tarafıdır. Savunması istenen kişi eğer gerçekten suçluysa yalan söyleme yeteneğiyle ya da masum bir köylüyse ikna kabiliyeti ile diğer oyunculara savunmasını yapar ve eğer başarılı olursa o gün asılmaktan kurtulur.  Oyunda çok fazla rol var ve bazı roller geceleri de kullanmanızı sağlayan özellikler ile karşımıza çıkar. Örneğin doktor rolündeki birisi geceleri seçtiği kişinin o gece öldürülmesini engelleyebilir ya da Spy rolündeki oyuncu mafya karakterlerinin konuşmalarını dinleyebilir. Tabi bir mafyanın asılmak üzereyken ben “doktorum” gibi yalanlar söyleyip diğer oyuncuları kandırmasını da siz kendi rol yapma beceriniz ile engelleyeceksiniz. Ayrıca oyunda ölürseniz hemen üzüntüye kapılmayın. Çünkü hala oyunu kazanabilmeniz için bir şans daha olabilir. Örneğin Medium karakteri öldükten sonra da diğer oyuncularla iletişime geçebilir ve eğer karakterini doğru oynarsa oyunun kaderini de değiştirebilir öldükten sonra. Bir kez daha hatırlatalım. Kimsenin ne olduğu belli değil ya da bir diğer deyişle “ bu devirde babana bile güvenme”.

Town of Salem roller bakımından geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söylemiştik. Oyunda şuan 32 rol bulunmakta ve tüm karakterler özelliklerini geceleri kullanabileceği gibi bazı karakterlerin özellikleri de gündüzleri devreye girebilir. Town of Salem Nedir? Nasıl Oynanır?  gibi soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalıştık. Town of Salemi bu linkten oynayabilirsiniz. Oyunu biraz oynadıktan sonra rollere alışacaksınızdır ve oldukça zevkli ve bir o kadar da stresli bir oyunun içinde kendinizi bulacaksınız.

Eğer Town of Salem'in kart oyununu denemek isterseniz bu linkten Gulyabani kart oyunununu inceleyebilirsiniz.

Kutu Oyunları

KUTU OYUNLARI

Masa oyunları arkadaşlarınızla birlikte keyifli vakit geçirmenin en ucuz yollarından biri! Aile oyunlarımızla kaliteli zaman geçirirken, strateji oyunlarımızla unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz.

ÇOK CAZİP GÖRÜNÜYOR!
Kargo

KARGO

Bütün siparişlerinizi en geç 2 iş günü içerisinde anlaşmalı kargomuzla en uygun fiyata sevkediyoruz. İki adet oyun aldığınızda veya 150 TL ve üzerindeki siparişlerinizde ise kargo bedava!

DAHA FAZLA BİLGİ
Güvenli İşlemler

GÜVENLİ İŞLEMLER

Sitemiz üzerinden yapacağınız bütün alışverişlerde içiniz rahat olsun. Kredi kartı bilgileriniz şifrelenmiş SSL standartlarıyla koruma altında.

İKNA OLMADIM
NeotroyGames
NeotroyGames
KATEGORİLER
SOSYAL MEDYA
TAKİPTE KALIN

NeoTroy Games © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır